rude
16 بهمن 1401 - 17:49

افتتاح ۶۹ میلیارد تومان پروژه آموزشی و خدماتی در کردستان

چند طرح آموزشی و خدماتی به ارزش حدود ۶۹ میلیارد تومان در سنندج کلنگ‌زنی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر، چندین طرح آموزشی و خدماتی با حضور مسئولان استان کردستان در سنندج کلنگ‌زنی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

استاندار کردستان امروز کلنگ احداث نخستین مدرسه خیر ساز اوتیسم در سنندج را بر زمین زد. این مدرسه 10 کلاسه در زمینی به مساحت سه هزار و 400 متر و با اعتبار اولیه 30 میلیارد تومان احداث می‌شود.

در استان کردستان 1500 دانش‌آموز با نیازهای ویژه در کردستان وجود دارد که 120 نفر از آنان دارای اختلال خاص و یا اوتیسم هستند که قابلیت دریافت آموزش داشته اما به دلیل نبود مدرسه تخصصی در شیفت مخالف یکی از مدارس تحصیل می‌کنند.

افتتاح 1.5 کیلومتر شبکه روشنایی معابر اصلی، کلنگ‌زنی احداث مرکز آتش نشانی شهرک صنعتی، کلنگ‌زنی واحد تولیدی ظروف یکبار مصرف و افتتاح خط انتقال و ایستگاه تقلیل فشار گاز در مجموع به ارزش 17 میلیارد تومان از دیگر طرح‌هایی بوده که امروز توسط استاندار کردستان در شهرک صنعتی سنندج کلنگ‌زنی و بهره‌برداری رسید.

دبیرستان و هنرستان 18کلاسه "عصمت" با اعتبار بیش از 14 میلیارد تومان، تحویل یک واحد مسکونی به خانواده تحت پوشش بهزیستی و ایستگاه آتش‌نشانی و مرکز آموزش در حسن‌آباد با 7.5میلیارد تومان اعتبار از دیگر طرح‌هایی بود که امروز توسط استاندار کردستان افتتاح شد.

اسماعیل زارعی‌کوشا، استاندار کردستان در مراسم افتتاحیه این پروژه‌ها که در دبیرستان عصمت ناحیه منفصل شهری حسن‌آباد سنندج برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تبریک دهه مبارک فجر اظهار کرد: امیدواریم این پروژه‌ها مبارک ساکنان این منطقه باشد.

وی با بیان اینکه مردم در همه برهه‌ها پشتوانه و سرمایه اصلی انقلاب اسلامی بوده و هستند، گفت: از اول انقلاب تاکنون، کشور ایران با انواع تحریم‌ها روبه‌رو بوده که با پشتیبانی و حمایت مردم همه توطئه‌ها خنثی شده و کشورمان مسیر تعالی و پیشرفت را با اقتدار ادامه داده است.

استاندار کردستان به اقدامات انجام شده در دوران قبل و بعد از انقلاب  اشاره کرد و افزود: خدمات ارائه شده و دستاوردهای 44ساله جمهوری اسلامی با دوران طاغوت اصلاً قابل قیاس نیست. در دوران پیش از انقلاب حکومت پهلوی با سرسپردگی کامل و تصویب قوانینی نظیر کاپیتولاسیون مایه ننگ و سرافکندگی ایران را فراهم کرده بود و پول  نفت را تنها خرج خرید تسلیحات نظامی و استخدام مستشاران نظامی کرده بود.

وی با ابراز خرسندی امروز کشور ایران مسیر پیشرفت و توسعه را با اقتدار طی می‌کند، عنوان کرد: هیچ توطئه‌ای نمی‌تواند کشور را با چالش مواجه کند و این نشان‌دهنده قدرت و تأثیرگذاری انقلاب است. اگر ایران در 44 سال گذشته، استوار مانده و پیشرفت داشته، بخاطر پشتوانه مردمی بوده است.

زارعی‌کوشا در بخشی دیگر از سخنان خود ایام دهه فجر را یکی از خاطرات به یادماندنی برای دانش‌آموزان در دوران تحصیل دانست و خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان باید با واقعیت‌های این انقلاب آشنا و بدانند که چه کسی طرفدار و دلسوز آنهاست چراکه زمانی‌که صدام به کُردها حمله کرد، همین گروهک‌های کومله و دموکرات که امروز مدعی و شعار حمایت از قوم کُرد را به دروغ سر داده، جیره‌خوار صدام و بر علیه مردمان این دیار انواع جنایت مرتکب شدند که هیچ‌گاه از ذهن‌مان پاک نمی‌شود.

استاندار کردستان اذعان کرد: اگرچه در داخل کشور مشکلاتی به دلیل سوءمدیریت‌های گذشته، عدم باور به توانمندی جوانان بومی و چشم دوختن به دهن دشمن و انتظار چیدن گلابی‌های برجام وجود دارد، اما اقتدار ایران در دنیا مثال‌زدنی و کسی توان مقابله با آن را ندارد.

امروز نیز نمایشگاه بزرگ خاک عاشقی به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر در 2 هزار متر مربع و در غرفه‌هایی از دوران صفویه، قاجاریه، پهلوی، انقلاب اسلامی، دستاوردهای 44 ساله جمهوری اسلامی، دفاع مقدس، کافه گفت‌وگو با حضور مبلغان جهاد تبیین، غرفه کودک، غرفه عکاسی با وسایل جنگی ویژه کودکان و نوجوانان، تمثال مبارک و قبر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برپا شده و از 12 بهمن تا 22بهمن ماه جاری به مدت 10 روز در دو نوبت صبح و عصر پذیرای بازدید علاقه‌مندان است.

همچنین بخشی از بازار تاریخی سنندج که از بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور است، با عتباری بالغ بر 400 میلیون تومان با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی و با مشارکت و همکاری کسبه و بازاریان مرمت شد. مرمت نورگیرهای گذر اصلی، اجرای هواکش مشبک آجری و نصب نورگیر، مرمت و تثبیت و بندکشی نمای داخلی سازه آجری و همچنین عایق‌کاری پوشش تاق و چشمه گذر اصلی معروف به گذر آصف از اقدامات مرمتی این پروژه است.

به گزارش تسنیم، در طول دهه مبارک فجر 344 طرح عمرانی، خدماتی و زیربنایی در استان کردستان افتتاح و عملیات اجرایی 20 طرح دیگر نیز آغاز می‌شود.

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1020707